Górskie Kursy

Kurs LawinowyPierwszym kursem o którym warto jest pomyśleć aby cieszyć się bezpiecznymi, przemyślanymi i bardziej spokojnymi wędrówkami w zimowych warunkach w terenie wysokogórskim jest kurs lawinowy.
Udział w tym kursie przede wszystkim nauczy nas oceniać ryzyko lawinowe, wybierać najbezpieczniejszą z możliwych drogę, oraz znajdować i odkopywać osoby zasypane pod śniegiem nauczymy się również prostych metod badania struktury śniegu, poznamy rodzaje lawin oraz czynniki je wyzwalające.

Poszukiwanie przysypanego nadajnika za pomocą detektora lawinowego Mammut Pulse

Badanie przekroju śniegu

Po ukończeniu kursu z pewnością wzrasta nasza świadomość o zagrożeniach jakie występują w górach zimą,
Kurs zazwyczaj przeprowadzany jest weekendowo.


Poza kursem lawinowym w Tatrach bardzo często prowadzone są doszkalania z tematu ratownictwa lawinowego między innymi na dniach skiturowo-lawinowych organizowanych przy Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.


Świetną inicjatywą jest również Otwarte Centrum Lawinowe na Polanie Kalatówki w którym każdy nieodpłatnie może przeprowadzić trening podczas symulacji akcji poszukiwawczo ratunkowej.
W razie braku własnego zestawu ABC lawinowego istnieje możliwość wypożyczenia go na miejscu.

Centrum lawinowe na Polanie Kalatówki

Zimowy Kurs Turystyki Wysokogórskiej


Droga na Pośrednią Turnię z użyciem lotnej asekuracji

Wyciąganie partnera za pomocą metody "U"Jeśli planujemy zdobywać szczyty Tatrzańskie w warunkach zimowych, oraz w miarę proste szczyty Alpejskie napewno przydatne może okazać się ukończenie zimowego kursu turystyki wysokogórskiej który przeprowadzany jest przez większość szkół górskich oraz klubów wysokogórskich.
Podczas kursu nauczymy się: poprawnie używać raków i czekana, nauczymy się reagować w sytuacjach awaryjnych, hamować czekanem, wyciągać partnera ze szczeliny lodowcowej oraz samodzielnie wydostawać się ze szczelin.Nauka zjazdów na linie z wykorzystaniu grzyba śnieżnego


W zależności od zaawansowania grupy na kursie na pewno zdobędziemy jeden lub więcej Tatrzańskich szczytów przy wykorzystaniu lotnej asekuracji.
W trakcie trwania kursu powtórzymy wiadomości z zakresu lawin i bezpiecznego poruszania się w warunkach zimowych oraz przy użyciu ABC lawinowego przećwiczymy poszukiwanie i odkopywanie osób zasypanych pod śniegiem.
Kursy trwają około czterech dni i odbywają się w mniejszych grupach zazwyczaj sześcioosobowych czyli po trzy osoby na jedną linę. Dzięki temu uczymy się funkcjonowania ekipy wspinaczkowej w górach oraz poznajemy obowiązki każdej z osób na linie.
Po ukończeniu kursu z pewnością będziemy czuć się o wiele bardziej pewnie w terenie wysokogórskim zimą.

Kurs Wspinaczki Skalnej

 


Tym razem na kurs wybierzemy się wiosną lub latem, po to żeby spróbować jaką niesamowitą przygodą może być wspinanie w skałach.

Kurs składa się z kilku etapów, zaczniemy od wspinania się na wędkę na prostych przygotowanych drogach skalnych, nauczymy się najprostszych węzłów i technik asekurowania osoby wspinającej się oraz oswoimy się ze skałą.


Następnym etapem który nas czeka będzie nauka wspinania z dolną asekuracją, poprowadzimy wtedy swoją pierwszą drogę już w trudniejszym terenie ale również na w pełni przygotowanej drodze, osoba wspinająca nauczy się poprawnie wpinać ekspresy do stałych punktów asekuracyjnych oraz prowadzić w nich linę, osoba asekurująca natomiast nauczy się poprawnie wybierać i podawać linę wspinaczowi a także wyłapywać jego odpadnięcia.Następnego dnia nowością będzie wspinanie wielowyciągowe w zespole na o wiele wyższych niż dotychczas skałach.
Podczas wspinania wykorzystamy poznaną już w pierwszych dniach wiedzę i poszerzymy ja dodadkowo o umiejętności asekuracji partnera z góry będąc na stanowisku, zmianę prowadzenia w trakcie wspinania oraz o wspólne zjazdy w zespole.Ukoronowaniem kursu będzie nauka wspinania tradycyjnego na własnej asekuracji.
Poznamy masę potrzebnego w tej dziedzinie wspinaczki sprzętu takiego jak: kość, friendy, hexy czy tri camy oraz nauczymy się go używać w praktycznie.
Oczywiście poprowadzimy kilka dróg przy użyciu tego typu asekuracji.

Na kursie wspinaczki skalnej przede wszystkim nauczymy się prawidłowej asekuracji w zespole wspinaczkowym.
Poznamy wszystkie potrzebne nam do wspinania operacje liną a także dowiemy się jak reagować w sytuacjach awaryjnych.

Kurs jest skierowany zarówno do osób które już wcześniej wspinały się w skałach dla których będzie świetnym uzupełnieniem wiedzy jak również do tych które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką.