Początek pięknej przygody ze skituramiW ostatnich latach narciarstwo skiturowe staje się coraz bardziej popularne w Tatrach.
Jeszcze do niedawna spotkanie narciarza w górach było czymś orientalnym. A teraz? Na bardziej uczęszczanych szlakach dziennie mijamy do kilkudziesięciu narciarzy oraz snowboardzistów. 
Fani jednej deski wreszcie doczekali się czegoś dla siebie - splitboard, czyli deska snowboardowa rozłączana na dwie części na czas podejścia.

 


W okresie zimowym TPN co roku udostępnia skiturowcom kilka, oznaczonych na pomarańczowo szlaków, wyłącznie narciarskich (nartostrady). 
Nie oznacza to jednak, że nie możemy korzystać ze szlaków pieszych.
Należy jedynie pamiętać, że obowiązują tam pewne zasady, które szczegółowo opisane są w regulaminie TPNu.
Jeśli ktoś chciałaby rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem skiturowym, nie ma nic prostszego! Wystarczy potrafić jeździć na nartach zjazdowych i dysponować w miarę dobrą kondycją.
W Tatrach jest wiele naprawdę pięknych szlaków polecanych dla początkujących narciarzy.
Żeby spróbować jazdy wolnej od zgiełku wyciągów nie musisz posiadać swojego sprzętu. W sumie to nie musisz też specjalnie się na nim znać. Jest szereg specjalistycznych wypożyczalni w których bez problemu wypożyczysz odpowiedni dla siebie sprzęt. 
Koszt zestawu skiturowego, czyli buty, kije i narty z zapięciami to od 60 do 100 zł.
Wypożyczalnie znajdziemy między innymi w Krakowie, w Rabce, w Zakopanem oraz w samych Kuźnicach tuż przy wejściu na szlak.
Nie można zapominać o tym, że zimowe warunki to również szereg dodatkowych zagrożeń, a przede wszystkim lawinowych.
Na każdą wycieczkę pieszą i w szczególności skiturową powinniśmy zaopatrzyć się także w tak zwane ABC lawinowe (detektor, sonda, łopatka) i potrafić z niego korzystać.
 
Niesamowitym wynalazkiem ratującym życie jest również plecak lawinowy. Niestety niewiele wypożyczalni posiada plecaki lawinowe w ofercie, a cena zakupu często dla wielu osób jest wciąż zaporowa.

Plecak lawinowy naprawdę może uratować życie

Test plecaków wypornościowych na dniach skiturowo-lawinowych w Dolinie pięciu stawów polskich

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcecie zaczynać sami, a nie znacie nikogo kto w jakimś stopniu orientuje się w temacie, warto skorzystać z opieki wykwalifikowanego instruktora, chyba każda szkoła i klub wysokogórski mają w swojej ofercie szkolenia skiturowe.

W planowaniu profilu trasy, jej długości, stopnia trudności czy też najbardziej dogodnej pory, pomogą nam przewodniki skiturowe ( np. przewodnik Woljciecha Szatkowskiego) oraz internet :) Bardzo przydatną stroną jest http://skitourowezakopane.pl/