W poszukiwaniu Bieszczadzkich Aniołów


"Anioły bieszczadzkie, bieszczadzkie anioły
Dużo w was radości i dobrej pogody
Bieszczadzkie anioły, anioły bieszczadzkie,
Gdy skrzydłem Cię trącą – już jesteś ich bratem"
~SDM

Tym razem spotykamy się w innym otoczeniu, tym razem nie będzie śniegu, lodu ani wielkich przepaści i ekspozycji... tym razem spotykamy się w pięknej i spokojnej bieszczadzkiej krainie, gdzie czas płynie swoim tempem.

Zaplanowaliśmy mocną i długą... długą drogę prowadzącą przez punkty:

Wetlina - Mała Rawka - Wielka Rawka - Krzemieniec - Kamienna - Hrubky - Czerteż - Czoło - Rabia Skała - Paprotna - Jawornik - Wetlina


Swoją przygodę rozpoczęliśmy w Wetlinie przy wejściu na zielony szlak prowadzący na Małą Rawkę. Już na starcie mieliśmy świadomość tego, że goni nas czas i żeby z nim wygrać musimy utrzymywać dobre tempo.

 

Według znaków, wejście na Małą Rawkę z Wetliny powinno zająć około 3 godzin i 10 minut.
Początkowo droga prowadziła przez piękny, gęsty bieszczadzki las, gdzie drzewa rosły w gromadach a zwierzaki nieustannie dawały o sobie znać. Szczególnie często można było spotkać jaszczurki i śliczne, małe myszki :)

W miarę zyskiwania wysokości na pierwszym planie zaczęły pojawiać się krzaki borówkowe, które w końcu przerodziły się w sięgające po sam horyzont borówczynowe polany.


Podejście na Małą Rawkę

I tak idąc naprzemiennie lasami i polanami dotarliśmy do ostatniego, odsłoniętego już podejścia na Małą Rawkę. Z Małej Rawki następnie grzbietem dostaliśmy się na sąsiadujące Wzgórze Wielkiej Rawki.
Szczyty oddalone są od siebie o zaledwie 20 minut drogi.


Grzbiet prowadzący z Małej Rawki na Wielką Rawkę
Widok ze szczytu Wielkiej Rawki


Okolice Wielkiej Rawki należą do przygranicznej strefy polsko-ukraińskiej, o czym nie dawały nam zapomnieć wysokie słupy graniczne, zarówno polskie jak i ukraińskie, postawione naprzeciw siebie. Wydzielają one pas drogi granicznej.


Linią graniczną szliśmy aż do samego Wzgórza Krzemieniec. Jest to miejsce niezwykłe - właśnie tam łączą się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy.
W punkcie zetknięcia się granic postawiono marmurowy pomnik o podstawie trójkąta, który każdym swoim bokiem wskazuje inne państwo.W tym miejscu szlak również rozdzielał się na trzy szlaki graniczne:
polsko-ukraiński, polsko-słowacki i ukraińsko-słowacki.


Z Krzemieńca z powrotem weszliśmy w gęsty, głęboki, las. Przez większość czasu traciliśmy wysokość, aby pokonując jeszcze dwa niewybitne wzgórza, dostać się do zupełnie niewyróżniającego się szczytu Czerteżu.

 
Z Czerteża szliśmy drogą, która prowadziła  prawie 300 metrów w dół do Przełęczy pod Czerteżem, po to aby następnie wspiąć się z powrotem ponad 350 metrów na szczyt Rabiej Skały.
Ze szczytu rozpościerał się niesamowity widok na niekończące się wzgórza i lasy Bieszczadów Słowackich.
Warto też wspomnieć o tym, że niedaleko Przełęczy pod Czerteżem znajduje się małe źródełko z wodą pitną, które czasami może uratować komuś życie.Z Rabiej Skały było już stosunkowo niedaleko do zejścia powrotnego do Wetliny.
Należy tu jednak uważać, ponieważ pierwsze oznaczenia żółtego, powrotnego szlaku, kierują na stronę Słowacką a dopiero następne prowadzą na stronę Polską.


Stamtąd czekała nas już prosta droga przez las prowadząca początkowo na przemian w górę i w dół.
Następnie dotarliśmy do ostatniego już szczytu - Jawornika, z którego zielonym szlak prowadził już prosto do Wetliny.

 
Orientacyjne czasy przejść wg. znaków:
Wetlina - Mała Rawka - 3 godziny 20 minut
Mała Rawka - Wielka Rawka - 20 minut
Wielka Rawka - Krzemieniec - 45 minut
Krzemieniec - Czerteż - 1 godzina 30 minut
Czerteż - Rabia Skała - 3 godziny 30 minut
Rabia Skała - Jawornik - Wetlina - 3 godzinySuma czasów przejść podawanych wg. znaków to 12 godzin 25 minut. Nam tą trasę udało pokonać się w 6 godzin 50 min i jeszcze przed zmrokiem wrócić do Wetliny.