Błądzenie we mgle w górach - Kurs nawigacji.

Stojąc w miej­scu też można zabłądzić.
                                            Edward Stachura


Jest wiele umiejętności, dzięki którym możemy czuć się w górach bezpieczniej, pozwalających nam osiągać większe i trudniejsze cele.


Jedną z nich stanowi z pewnością określanie własnej pozycji i wytyczanie właściwej, bezpiecznej drogi nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych: mgły, zamieci, mroku lub wszystkich na raz ;)


W takiej sytuacji, zupełnego braku widoczności, życie może uratować nam umiejętność korzystania z prostych przyrządów nawigacyjnych takich jak mapa, kompas i wysokościomierz.


Jeśli wybieramy się na dalszą wyprawę w nieznane i dzikie góry, warto również zainteresować się tematem elektronicznych urządzeń GPS, które pokażą nam nasze położenie w terenie jak również poprowadzą nas wytyczoną wcześniej trasą do celu.


Na nic jednak zdadzą się wszystkie przyrządy i urządzenia elektroniczne jeśli zabraknie nam obeznania i praktyki w terenie.


Wiedzę i umiejętności możemy zdobyć na jednym z kursów nawigacji organizowanym przez szkoły górskie oraz kluby wysokogórskie.


Praktykę natomiast możemy zdobyć poprzez częste ćwiczenia w prostym terenie z użyciem przyrządów nawigacyjnych.

Tak przygotowany warsztat pomoże nam bezpiecznie wędrować nawet po nieznanym obszarze, w niesprzyjających warunkach oraz zapewne zaoszczędzi wielu sterujących sytuacji.